تبلیغات
مهدکودک پرنیان - گشت و گذاری در 10006016 (قسمت دوم)
چرا باید کودکان را جدی بگیریم؟
مهدکودک پرنیان
دوشنبه 2 بهمن 1391 :: نویسنده : لیلا نامداری
هفته پیش قسمت اول نقد پرتال جدید سازمان صدا و سیما به حضورتان تقدیم شد.  متن زیر بخش دوم همین نوشته است.

قصه ها تنها شنیدنی نیست! قصه ها دیدنی و حتی لمس کردنی می تواند باشد. تخیل بی حد و مرز کودک همواره و از قرنها پیش با قصه ها زندگی کرده و
قد کشیده است.

می توان حتی به جرات اعتراف کرد بخشی از روند شکل گیری  آنچه هستیم را مدیون قصه هائی هستیم که در خردسالی شنیده ایم.

بخش بعدی در سایت 10006016،  بخش ترنم است که در آن قصه ها، موسیقی، کتاب و ... وجود دارد. توضیح اینکه بر اساس نیاز کودکان در گروه سنی 2 تا 6 سال،
قصه ها می توانند بهترین مربی آموزشی آن ها باشد؛ بچه ها در خلال قصه ها می آموزند و تجربه می کنند و این تجربیات را در دنیای واقعی ادامه می دهند.
همگی ما از داستان های مادربزرگ هایمان خاطرات خوبی در ذهن داریم. به عنوان کسی که پایان نامه خود را در موضوع "تاثیر قصه گوئی در درمان
اختلالات رفتاری کودکان" گذرانده ام،  برایم عجیب بود پرتالی که می خواهد متولی بخش کودک و نوجوان باشد در این بخش کاملا غیر حرفه ای وارد شده
 و داستان های انتخابی فاقد هر گونه سمت و سوی تاثیر گذاری است!

جالب اینکه مدیر پرتال در مصاحبه خود گفته اند: نیازسنجی دینی كودك و نوجوان از منظر روانشناسان و كارشناسان دینی اسخراج شده و در گام بعدی، نوع بیان
این مطالب بررسی شده است!

حال این سخن با داستانی که در بخش امام حسین آمده چه سنخیتی دارد؟! موضوع داستان آموزش روزه داری است! توضیح اینکه کلیه مهارت های دینی ما
مطابق با سیستم بدنی و بیولوژیکی انسانی ماست. چطور یک کودک 2 تا 7 ساله می تواند  تصور کند یک خرس نماز بخواند؟! از خواب بلند شدن و مسواک زدن و .... را می توان به خرس کوچکی که بارها و بارها او را در کارتون ها وبرنامه های عروسکی مشاهده کرده   نسبت داد، اما نماز خواندن و روزه گرفتن را بهتر است از حوزه حیوانات خارج کرد و به  همان کودکان درون قصه ها نسبت داد. کودک ما خیلی راحت تر نماز خواندن مریم کوچولو را باور می کند تا نماز خواندن یک بچه خرس را. نکته بعدی اینکه داستان های فولکولور استفاده شده در بخش ترنم ناقص است! حال سوال این است که آیا قرار است این بخش دکانی درآمدزا برای متولیان سایت باشد و در ازای ارائه داستان کامل، وجهی پرداخت شود؟! اگر این گونه است، نمونه این سایت ها با طراحی جذاب تر و کار قوی تر وجود داشت و نیازی به این همه هزینه نبود!
 


جمله ای که مدیر محترم پرتال فرموده بودند را به خاطر دارید؟! به صورت تصادفی برخی مطالب این بخش را گوش می دادم که به مطلبی در مورد تجاوز به کودکی 4 ساله و ذکر آسیب شناسی اجتماعی آن توسط یک روانشناس برخوردم! باید غصه خورد به حال کودک یا کودکانی که خدای نکرده والدین آن ها با اعتمادی که به صدا و سیما دارند، آن ها را در این محیط تنها بگذارند!

امیدوارم با تلاش اصولی و علمی، برنامه ریزی مدون و استفاده از کارشناسان خبره، 10006016 بتواند در حوزه داستان، گام هایی قوی و موثر بردارد!
فکر می کنم نیازی نباشد درباره لزوم دقت و ظرافت وسواس گونه در ارائه مسائل و آموزش های مذهبی، که بخش مهمی از شاکله شخصیتی یک کودک را تا پایان عمرش تشکیل می دهد، توضیحی داده شود! اما در بخش مذهبی سایت که به نام امام حسین درج شده است، تصویری که برای معرفی قسمتهای مختلف در این بخش استفاده شده است تصویری مینیاتوری از ذوالجناح است که استادانه و حرفه ای کشیده شده است اما دختر من در نگاه اول به هیچ وجه نتوانست آن را تشخیص دهد و وقتی به او گفتم این تصویر یک اسب است با صداقتی باورنکرنی گفت: من اسب رو خوشگل تر می کشم!

نکته بعدی در همین بخش قرآنی است که برای استفاده کاربران در نظر گرفته شده است؛ این قران حتی  قابلیت (Full screen) - نمایش تمام صفحه- را ندارد و مطالعه آن حتی برای یک بزرگسال سخت است!

 بخش دیگر پرتال شبکه اجتماعی  با نام "رود" است که در همان نگاه اول مشکلات عدیده ای در آن به چشم می آید. اولین پرسش این که: واقعا لزوم یک شبکه اجتماعی برای کودک و نوجوان ما ولو در 16 سالگی چیست؟ چرا باید کودک من که به خودی خود و به جبر دنیای تکنولوژی زده فعلی در انواع بازی های کامپیوتری و یارانه ای غرق شده باید غرق دنیای مجازی تری شود که حتی درک درستی از آن ندارد؟!  10006016 باید دریچه ای باشد از یک کودکی واقعی در بستری مجازی اما به نظر می رسد کودکان ما با عضویت در چنین شبکه ای از بیش از پیش غرق دنیای مجازی خواهند شد!

مشکل بعدی که در پرتال آزاردهنده است، یک ضعف عمومی در اکثر بخش هاست: ضعف اطلاع رسانی!

زمانی که به هر دلیلی هنوز قسمتی راه اندازی نشده یا با عیب های بیشماری روبه رو است، برای صرفه جوئی در وقت مخاطب و عدم ایجاد حس ناکامی در وی، بهتر است اطلاع رسانی موثری در این بخش ها صورت گیرد. چندین بار سعی من برای ثبت نام در شبکه اجتماعی رود با شکست روبرو شد و حتی ایمیل فعال سازی اولیه نیز برای من ارسال نشد!

مسئله دیگر شباهت عجیب این شبکه اجتماعی به فیس بوک است! خلاقیت بومی ما کجاست؟! بین این فضا و صفحه اصلی چه همخوانی وجود دارد؟! مسئولین محترم سایت حتی کوچکترین تلاشی برای بومی سازی آن –ولو در حد فارسی سازی منوها- انجام نداده اند!

از شبکه اجتماعی رود که بگذریم نوبت به تالار گفتگو یا forum سایت می رسد که مانند شبکه اجتماعی لزوم وجود آن را درک نمی کنم! کودکی که بخواهد نیمی از فعالیت های شاد و موثر خود را صرف گفتگو در چنین مکانی کند به این سیستم وابسته خواهد شد! وابستگی که  می تواند منجر به نوعی اعتیاد شود.

بخش بعدی، بخش مرکز تحلیلی آموزشی زبان است. این قسمت که بسیار شلوغ  طراحی شده، بدون هیچ اطلاع رسانی مناسبی به سراغ والدین و مربیان کودک رفته است اما متاسفانه دسته بندی مناسب و اطلاع رسانی کافی در آن صورت نگرفته است. گروه های سنی کودکان برای انواع آموزش های این بخش نیز تفکیک نشده است! توضیح اینکه آموزش زبان برای کودکان تا زمانی که بانک لغات زبان مادری شان کامل نشده است توصیه نمی شود!

یه نظر می رسد مخاطب بخش "خانه کودکان با نیازهای ویژه" نیز همانند بخش تحلیلی زبان، والدین هستند و باز هم از آنجائی که کودکان قادر هستند آزادانه در محیط سایت گردش کنند ممکن است به اطلاعاتی که فراخور گروه های سنیشان نیست برخورد کنند! درباره سایر قسمت های این بخش باید با توجه به عملکرد آن در آینده نظر قطعی داد!

بخش بازی های سایت نیز داستان دیگری برای خود دارد! اینکه چرا باید بازی هائی برای بچه ها ارائه شود که گذشته از تم خشونت بار بعضی از آنها تماما به زبان انگلیسی قابل اجرا است، از اولین سوالات ناراحت کننده این بخش است!

 بازی مهمترین بخش کودکی کردن است و باید مطابق با جدول رشدی کودک طراحی و ارائه شود. با این پیش فرض ها، بازی ها می توانند تاثیر فراوان آموزشی و تربیتی به جای گذارند اما بازی هائی که در این بخش مشاهده می شود  نه تنها دسته بندی درستی برای گروه های سنی مختلف ندارد، بلکه به قدری آشفته و ناهماهنگ در صفحه چیده شده که در لحظه ورود کودک وی را کاملا گیج خواهد کرد! فضای اکثر بازی ها اصلا شاد و فانتزی نیست! بازی ها تمام فلش است و از روی سایت های خارجی کپی شده است! بدتر آنکه متولیان سایت حتی زحمت بومی سازی آن را به خود نداده اند!

تست کردن بازی ها نتیجه مایوس کننده تری به دنبال دارد! بازی ها بعضا چنان سخت هستند که حتی یک فرد بزرگسال هم توانائی حل برخی از آنها را ندارد!
گاهی احساس تهی بودن می کنیم؛ این احساس که جای چیزی در وجودمان خالی است و بعد سعی می کنیم این جای خالی را با انسان ها، اشیا، مکان ها، فعالیت ها و ... پر کنیم.

در این مواقع، ممکن است بعد از مدتی متوجه شویم خلاء درونیمان پر که نشده، هیچ! عمیق تر هم شده است! علت یا درک اشتباه نیازمان است و یا از چیزی که با آن به دنبال ارضای آن بوده ایم! حکایت این روزهای 10006016 حکایت بخش دوم است!

سایتی که می توانست رویایی شیرین باشد، به کابوسی ناامید کننده تبدیل شده است!

پ ن: متاسفانه همان طور که در متن اشاره شد، عجله بیش از اندازه مدیران پرتال در راه اندازی آن به تغییرات مداوم در آن انجامیده است. به گونه ای که در لحظه انتشار این متن بسیاری از قسمتها از دسترس خارج شده اند و برخی از قسمتها کاملا جدید هستند و این نشان از نداشتن یک برنامه ریزی و زمان بندی مناسب است.
نوع مطلب : تربیت کودک، 
برچسب ها : 10006016، پرتال کودک، سازمان صدا و سیما، کودک محوری، قصه کودک، مفاهیم مذهبی،درباره وبلاگمدیر وبلاگ : لیلا نامداری
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :